Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מחזות נרגשים ורגעים מרוממים בעריכת ליל הסדר למאות יהודי אוקראינה

אגודת 'אהלי צדיקים' שלחה מאות מנות כיד המלך למספר מוקדים ברחבי אוקראינה שם התקיימו שני סדרים ברוב עם | נס ופלא ליהודי בוריספול עם איחור שעת הסגר בליל הסדר ברגע האחרון | סיפורים נרגשים ומצמררים מפי הפליטים בליל הסדר השני במזיבוז

כותב: יוסף מאיר האס

לאחר היערכות מקיפה שנמשכה שבועות ארוכים מסביב לשעון לקראת חג הפסח באגודת 'אהלי צדיקים' במזיבוז, מסכמים העסקנים הנמרצים את הפעילות המקיפה בשביעות רצון ובסיפוק רב למעלה מן המשוער, כאשר לפי הנתונים הרשמיים נהנו בימי החג למעלה מ-500 יהודים מהאירוח וההסעדה של 'אהלי צדיקים' במספר מוקדים אליהם נשלחו מאות מנות של סעודות החג בהרחבה ובנדיבות.

 שולחן ליל הסדר ערוך בבית הכנסת הגדול בלבוב - פסח תשפ''ב
שולחן ליל הסדר ערוך בבית הכנסת הגדול בלבוב – פסח תשפ"ב

כפי שפורסם בימים הסמוכים לחג הפסח, לאחר שהשמועה המשמחת על פתיחת שערי בתי האירוח של 'אהלי צדיקים' הגיעה לאוזנם, הגיעו למזיבוז למעלה מ-150 יהודים שנמלטו מבתיהם מאימת ההפצצות, להשתתף בעריכת ליל הסדר שהתקיימה ברוב עם הדרת מלך על ידי איש המעש הרב הלל כהן מקייב. יהודים אלו הגיעו מקרוב ומרחוק לשמוח בשמחת החג בשבת אחים גם יחד, כשהם מתקבלים על ידי צוות 'אהלי צדיקים' במאור פנים וכל אחד מקבל את חדר הלינה בסבר פנים יפות, וכן את סעודות החג בהרחבה ובשפע חינם אין כסף.

מנכ"ל 'אהלי צדיקים' הרב דוד גבאי מציין בסיפוק רב את עזרתם וסיועם של ארגונים רבים מארץ ישראל ומארה"ב שעמדו לימין פעולות 'אהלי צדיקים' בשבועות האחרונים על מנת שיוכלו לעמוד ביעדים ולשלוח את סעודות החג ביד נדיבה לכל הקהילות שביקשו לקבל אוכל כשר למהדרין מן המהדרין, ובכך זכו מאות יהודי אוקראינה הנתונים בצרה ובשביה להכניס את חג הפסח בשמחה ובנחמה, ביודעם כי יש מי שחושב עליהם גם בשעתם הקשה וכלל ישראל מתגלה באחדותו בזמנים לא קלים אלו.

הרב הלל כהן שהגיע במיוחד לערוך את שולחן ליל הסדר במזיבוז עם עשרות הפליטים, אשר חלק מהם חווה לראשונה בחייהם טעמו של ליל סדר יהודי כראוי וכנכון, מספר בהתרגשות על רגעים דומעים במיוחד בפרט בליל הסדר השני, לאחר שביקש מכל אחד ואחד לקום ולספר את סיפורו האישי וכל מה שעבר עליו בשבועות האחרונים מאז פרוץ המלחמה. "עין לא נותרה יבשה באותו מעמד שנמשך למעלה משעה", מספר ר' הלל, "כשכל אחד מגולל את מסכת תלאותיו מאז עזיבתו את ביתו הפרטי לטובת מסע נדודים ממקום למקום מאימת ההפגזות, עד שהועידו אותם רגליהם למזיבוז הרחוקה מאזור הקרב".

יהודי בוריספול מתכנסים לעריכת ליל הסדר תשפ''ב
יהודי בוריספול מתכנסים לעריכת ליל הסדר תשפ"ב

מלבד סעודות החג שהתקיימו כאמור בקריית הבעל שם טוב במזיבוז, יצאו משלוחי מזון עם סעודות החג בהרחבה גדולה לארבע קהילות גדולות ברחבי אוקראינה: בוריספול הסמוכה לקייב, סקווירא, חוסט ולבוב, שם נמצאים עשרות רבות של יהודים פליטים ומקומיים שבעקבות המלחמה לא היה בידם להשיג לעצמם את צרכי החג, ו'אהלי צדיקים' נענו לבקשתם לשלוח להם את כל צרכי החג ארוזים ומסודרים לכל מאן דבעי.

הרב יוחנן קורנבליט, מנהל מלון 'שלום עליכם' בבוריספול הסמוכה לקייב, מספר גם הוא על נס ופלא שאירע בערב חג הפסח והאיר לעשרות יהודי הסביבה את החג באור יקרות: "מאז נפתח המלון בשנתיים האחרונות, אנחנו מפעילים גם רשת ענפה של קירוב רחוקים ליהדות בסיסית, בפרט בתקופת המלחמה שאז מטבע הדברים מתעוררים הרגשות הפנימיים לחיבור עמוק יותר ליהדות ולקרבת אלוקים. העסקנים הצדיקים של 'אהלי צדיקים' שולחים כבר שבועות ארוכים מנות אוכל מהמטבח הכשר במזיבוז ליהודי בוריספול, כשכל אחד מקבל את המשלוח ישירות לביתו באופן אישי".

לקראת חג הפסח התבקשו יהודי בוריספול להתכנס יחד לעריכת ליל הסדר בשבת אחים, כאשר חלק גדול מהם עוד לא זכה לערוך מעולם ליל סדר יהודי. "כמה ימים לפני החג התקבלה הסכמתם של קרוב ל-50 יהודים לבוא לעריכת ליל הסדר במלון, אולם היות ויש סגר קבוע בכל ערב בשעה תשע, היינו צריכים להזדרז מאד עם הסעודה וההגדה. יומיים לפני החג התקבלה הודעה מטעם הרשויות המקומיות, שמקדימים את שעת הסגר לשעה שמונה בערב, זאת אומרת שהסגר מתחיל ממש בזמן שקיעת החמה.

"לא ידענו מה לעשות, האם להקדים את ליל הסדר לפני הסגר או שכולם יישארו ללון במלון בליל הסדר, כי אין אפשרות להסתובב ברחובות העיר אחרי הסגר. היינו בלחץ גדול, לא ידענו מה לעשות, כי מובן מאליו שהאנשים לא יסכימו לבוא לעריכת הסדר כשיש סגר. אחרי הרבה תפילות ותקוות טובות, הודיעו הרשויות המקומיות ממש בערב החג ששעת הסגר מתאחרת לשעה עשר בלילה!!! קיבלנו במתנה שעתיים נוספות ויקרות לעריכת ליל הסדר, וכך זכו עשרות היהודים להגיע למלון 'שלום עליכם' ולשבת לשולחן הסדר, כשחלק מהם זוכה להשתתף לראשונה בשולחן סדר יהודי".

אחרי כל ההתארגנות הכללית במטבחי 'אהלי צדיקים' לשליחת המנות לבוריספול, לבוב, חוסט וסקווירא, התקבלה שיחת טלפון בהולה בשעה שתיים בלילה, ליל בדיקת חמץ, על שתי נקודות נוספות במערב אוקראינה שם נמצאים עשרות יהודים פליטים. "מחנה פליטים אחד היה בעיירה ויז'ניצא ומחנה נוסף במקום סמוך בכפר טרוסקביץ", מספר הרב אשר ברקוביץ מנהל משרדי 'אהלי צדיקים', "היו להם מצות ויין שהתקבלו מארגוני חסד, אבל לא היה להם שום אוכל בסיסי כשר לפסח.

"לא ידענו מה לעשות, מדובר בפחות מיממה לכניסת החג, והם גם לא יכלו לצאת מהאזור ולבוא למזיבוז, מחשש שמא ייתפסו בדרך ויגויסו בכפייה לצבא האוקראיני. ברגע האחרון הצלחנו לשלוח להם חלק מהמנות ששלחנו בעוד מועד ללבוב הסמוכה אליהם, ואחרי החג המשכנו לשלוח להם מנות נוספות. היה זה הודות למנות הרבות ששלחנו ללבוב בשפע גדול גם עבור ימי חול המועד, וכך זכו עוד 60 יהודים בויז'ניצא ובטרוסקביץ לאכול ולסעוד את ימי החג בהרחבה ובשמחה".

ב'אהלי צדיקים' מדגישים שוב ושוב את התמיכה הגדולה של כלל ישראל בכל רחבי העולם היהודי, שהושיטו יד עזרה וכתף מסייעת ברוח נדיבה לרווחת מאות יהודי אוקראינה שנותרו לפליטה בתוך המדינה, כאשר בזכות התרומות הנכבדות יכלו גם הם לערוך את ימי החג בשמחה ובחדווה, וצדקתם עומדת לעד.

הפניות נקראות ומועברות לטיפול אך ללא מענה אישי

השאירו לנו הודעה בטופס הבא:

שמות התורמים יוזכרו על ציון הבעל שם טוב זי"ע