Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מאות יהודים פליטים התארחו במוקד ההצלה הגדול ביותר שהוקם במעזיבוז

הרב ישראל מאיר גבאי שליט"א העומד בראש הקמת מוקד הסיוע המרכזי ליהודי אוקראינה, קידם את פני הפליטים הרבים באירוח מושלם חינם אין כסף | תחושות מעורבות של שמחת שבת לצד האימה והבהלה והחושך הכבד בכל האזור מפני ההפגזות של הרוסים

כותב: יוסף מאיר האס

החל משעות הצהריים המאוחרות של יום חמישי, היום הראשון של הלחימה בעקבות פלישת הרוסים לאוקראינה, נהרו יהודים רבים מכל האזורים בהם מתרחשת הלחימה במזרח המדינה, למוקד הסיוע המרכזי והגדול ביותר שהוקם ליהודי אוקראינה בעיר מעזיבוז, על ידי אגודת 'אהלי צדיקים' והעומד בראשה הרב ישראל מאיר גבאי שליט"א, המפעיל את המוקד המיוחד לרווחת המוני הפליטים המגיעים למעזיבוז ומקבלים סיוע ואירוח מלא חינם אין כסף.

המקלט במעזיבוז מוכן ומאובזר
המקלט במעזיבוז מוכן ומאובזר

תגובות רבות ונלהבות זורמות מכל אתר ואתר למשרדי 'אהלי צדיקים', כאשר בפיהם של המונים מכלל ישראל בכל מקומות מושבותיהם תחינה ודאגה לגורלם של יהודי אוקראינה הנמצאים תחת אש ההפגזות, ואגודת 'אהלי צדיקים' שנטלה על עצמה את העול הכבד של הסיוע והתמיכה בימים גורליים אלו, זוכה לשבחים רבים בכל מקום על היוזמה המבורכת והמתבקשת.

התכונה הרבה במעזיבוז הגיעה לשיאה בצהרי יום שישי, עם הגעתם של פליטים רבים לקריית הבעל-שם-טוב, לעשות את השבת במקום מוגן ומאובטח על ידי חברת השמירה המיוחדת שנשכרה על ידי 'אהלי צדיקים' לימים אלו. פעילי האגודה העובדים בצוות מצומצם לאור המצב המתוח, קיבלו את פניהם בשמחה רבה וכיוונו את כולם לחדרי הלינה שהוכנו בעוד מועד עבור המוני הפליטים שנקבצו במעזיבוז מהאזורים של מזרח אוקראינה. במהלך השבת הגיעו עוד ועוד פליטים למעזיבוז, כשצוות 'אהלי צדיקים' קיבל את כולם ושילב כל אחד במקומו גם בשעות הקטנות של הלילה.

יצוין כי אגודת 'אהלי צדיקים' פנתה בקריאה נרגשת לכל מי שלב יהודי פועם בקרבו, לעמוד לימין פעולות הקודש הנעשות על ידי האגודה לרווחתם של הפליטים הרבים, כאשר עלויות האירוח, סעודות השבת וכן הארוחות הרבות שיוגשו לפניהם בימים הקרובים בכל זמן שהותם המאובטחת במעזיבוז, מסתכמות בהון רב ונדרשים לכך תקציבים גדולים, וחייבים לכך את עזרת הציבור היקר. "הטלפון במעזיבוז לא מפסיק לצלצל ואנו חייבים לעמוד בכל הפניות כי אין לנו אפשרות להתעלם מקריאתם הנואשת של פליטי המלחמה", אומרים ב'אהלי צדיקים'.

טרמפולינה לילדי הפליטים ברחבת הקרייה במעזיבוז
טרמפולינה לילדי הפליטים ברחבת הקרייה במעזיבוז

עם צאת השבת הראשונה בצל הלחימה באוקראינה, מסר הרב ישראל מאיר גבאי תצהיר נרגש ממקום מושבו במעזיבוז: "אנחנו נמצאים כאן במעזיבוז, סמוך ונראה לציונו הקדוש של אור שבעת הימים הבעל-שם-טוב זכותו תגן עלינו ועל כל ישראל, ואנו סמוכים ובטוחים בע"ה כי זכותו של הצדיק אשר למען כבוד מנוחתו והנצחת זכרו אנו עמלים ומתאמצים כל ימות השנה, תעמוד לנו באלף המגן ויושב בסתר עליון ישלח לנו את מלאכיו לפנינו, יפול מצידך אלף ורבבה מימינך אליך לא יוגש".

עוד מסר יו"ר אגודת 'אהלי צדיקים': "עם פרוץ המלחמה החלטנו להקים מוקד סיוע מרכזי לכל הפליטים הרבים, ואכן אנו זוכים לארח אצלנו מאות יהודים שעזבו את בתיהם ואת כל היקר להם מאחוריהם, והגיעו למעזיבוז כדי לעבור את הימים הבאים במחיצתנו ואנו מקווים להעניק להם בע"ה את כל החסר להם ביד רחבה, אך אנו זקוקים עכשיו לתמיכתם הנדיבה של אחינו בני ישראל מכל רחבי העולם, שיתנו לנו את האפשרות להמשיך ולהרחיב את הפעילות החשובה הזו לרווחתם של הפליטים.

שולחן השבת מוכן בצהרי יום שישי בחדר האוכל במעזיבויז
שולחן השבת מוכן בצהרי יום שישי בחדר האוכל במעזיבויז

"היתה לנו ב"ה שבת מרוממת ושמחה מאד בצל הלחימה הקשה במזרח המדינה, כאשר מאות יהודים הגיעו למעזיבוז מיום חמישי בצהריים והתארחו אצלנו בקריית הבעל-שם-טוב בשלווה וברוגע. בין אלו שהגיעו למעזיבוז מקייב, היה גם חתן עם בני משפחתו שעזבו את ביתם בקייב מאימת ההפצצות והגיעו לעשות את השבת שבע-ברכות במעזיבוז. השתדלנו לשמח את כולם למרות המצב הקשה השורר בחוץ, וכולנו תקווה כי התקופה הזו תחלוף במהרה והשקט והשלווה ישובו לשרור כבראשונה".

יצוין כי כל האזור במעזיבוז נתון תחת האפלה כבדה ובמקום שורר חושך מוחלט, בעקבות ההוראה שהתקבלה מהמשטרה המקומית להחשיך את האזור מאימת ההפצצות הרוסיות. זוהי הפעם הראשונה בה נאלצים ב'אהלי צדיקים' להחשיך גם את מבנה האוהל הקדוש של הבעל-שם-טוב בשעות הערב והלילה, כאשר בכל ימות השנה מואר הציון הקדוש גם בלילות.

המקלט במעזיבוז מוכן בעוד מועד עם שתייה ואוכל למקרה של הפצצות אוויריות
המקלט במעזיבוז מוכן בעוד מועד עם שתייה ואוכל למקרה של הפצצות אוויריות

הפניות נקראות ומועברות לטיפול אך ללא מענה אישי

השאירו לנו הודעה בטופס הבא:

שמות התורמים יוזכרו על ציון הבעל שם טוב זי"ע