Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

הוקמו מצבות זכרון על ארבעה קברי אחים יהודיים שנרצחו על ידי הנאצים ימ"ש

ביוזמת "מרכז רבני אירופה" ואגודת "אהלי צדיקים": הוקמו מצבות זכרון על ארבעה קברי אחים יהודיים שנרצחו על ידי הנאצים ימ"ש הקברים אותרו בסיוע היסטוריונים וקשישים מקומיים שהיו עדים למסע הטבח של הנאצים ימ"ש בעשרות יהודים שנרצחו ונקברו בקבר אחים

ביוזמת "מרכז רבני אירופה" ואגודת "אהלי צדיקים":
הוקמו מצבות זכרון על ארבעה קברי אחים יהודיים שנרצחו על ידי הנאצים ימ"ש
הקברים אותרו בסיוע היסטוריונים וקשישים מקומיים שהיו עדים למסע הטבח של הנאצים ימ"ש בעשרות יהודים שנרצחו ונקברו בקבר אחים

 
 
שיתוף פעולה מיוחד בין 'מרכז רבני אירופה' ואגודת 'אהלי צדיקים', הביא השבוע לאיתור והקמת מצבות על קברי יהודים שנרצחו במהלך השואה ונקברו יחד בבורות הריגה המוניים. ברחבי אוקראינה וסביבתה קיימים עשרות בורות קבורה יהודיים המוניים כאלה, ובימים אלה כאשר מלאו 80 שנה לפרוץ מלחמת העולם השניה וחורבן יהדות אירופה, פועלים יחדיו 'מרכז רבני אירופה' ואגודת 'אהלי צדיקים', להנצחת זכרם לדורות עולמים בהקמת מצבות זכרון על גיא הריגתם של קדושים אלו אשר בארץ המה.    

במהלך השבוע התקיימו שלשה מעמדים נרגשים של הסרת הלוט באתרי קברי אחים באוקראינה שאותרו בתום מחקר ממושך בו שיתפו פעולה 'מרכז רבני אירופה' ואנשי אגודת 'אהלי צדיקים'.

ביום שני י"א כסלו, התקיים האירוע הראשון לזכרם של יהודי פיראטין במחוז פולטבה, בראשות מנכ"ל 'מרכז רבני אירופה' הרב אריה גולדברג ויו"ר אגודת 'אהלי צדיקים' הרב ישראל מאיר גבאי, רב העיר ומחוז פולטבה הרב יוסף יצחק סגל, רב העיר ז'יטומיר ומערב אוקראינה הרב שלמה וילהלם, ראש העיר פיראטין וראשי הקהילות היהודיות בפיראטין ובאזור.

את האירוע המרטיט שהתקיים מעל קבריהם של מאות ואלפי הקדושים המעונים הי"ד שנהרגו בשנת תש"ב בפיראטין, הנחה הרב אברהם אבא טורצקי שאף השמיע פרקי חזנות בתפילת 'קל מלא רחמים'. באמירת הקדיש התכבד יו"ר אגודת 'אהלי צדיקים' הרב ישראל מאיר גבאי.  

אמש, יום שלישי, התקיים אירוע דומה לנספי יהודי מחנובקה שנעקדו על קדושת השם בימי המלחמה והפוגרומים בשנת תש"א-תש"ב. בטקס הסרת הלוט ממצבת הזיכרון ליהודי מחנובקה, השתתפו אישי ציבור נכבדים שנטלו חלק גם באירוע המרשים בפיראטין, אליהם הצטרפו שגריר ישראל באוקראינה מר יואל ליאון, הרב שאול הורביץ רב העיר ויניצא והמחוז, ראש העיר מחנובקה וראשי הקהילות היהודיות. יצוין כי במחנובקה קיימים שני קברי אחים יהודיים גדולים ועל שניהם הוצבו מצבות זיכרון.

היום, יום רביעי הגיעו שרשרת המעמדים המצמררים אל סיומם, עם הסרת הלוט ממצבת הזיכרון שהוקמה לזכרם של נספי יהודי קוזובה והמחוז, שנטבחו על קדושת השם בימי המלחמה והפוגרומים בשנת תש"א-תש"ג. במעמד זה השתתפו בנוסף לכל הפמליה הכבודה המלווה את כל המעמדים, הרב יוסף טייטלבוים רב העיר חמילנצקי, ראש העיר קוזובה וראשי הקהילות היהודיות באזור.

מנכ"ל מרכז רבני אירופה, הרב אריה גולדברג, אמר במעמד גילוי המצבות כי 'מרכז רבני אירופה', המונה יותר מ-700 רבנים ברחבי היבשת, נרתם למשימה ומצוי כעת בעיצומו של מבצע איתור והקמת מצבות על קברי אחים נוספים של יהודים שנטבחו על אדמת אוקראינה. "אנחנו אוספים עדויות כל עוד ניתן לעשות כן מהקשישים – יהודים ואוקראינים שעדיין זוכרים, מאתרים את קברי האחים ורק לאחר שצוות מומחים מאשר את הממצאים, אנחנו מקימים מצבות לזכר הנספים".

יו״ר 'מרכז רבני אירופה' ו'איגוד הארגונים היהודיים באירופה', הרב מנחם מרגולין, אמר כי שבעים וחמש שנה חיכו אלפי נשמות טהורות שנספו באכזריות על ידי הנאצים ועוזריהם עד להקמת מצבות ראויות ולתפילות לעילוי נשמותיהם שייאמרו במקום מנוחתם. "אי אפשר לפעול להמשך החיים היהודיים באירופה ללא הבטחת זיכרון הולם לבעלי המסירות נפש שנספו ביבשת אירופה".

יו"ר אגודת 'אהלי צדיקים' הרב ישראל מאיר גבאי, שיחד עם אנשי 'מרכז רבני אירופה' עמלו בחודשים האחרונים למפות את האזורים ולהציב את מצבות הזיכרון בפיראטין, מחנובקה וקוזובה, מסר כי הוא מברך בכל פה ובכל לב את שיתוף הפעולה הפורה בין 'מרכז רבני אירופה' לאגודת 'אהלי צדיקים', שזכו לברך על המוגמר בשעה טובה ומוצלחת, להציב שם ושארית לאותם יהודים אומללים שלא זכו להגיע לקבר ישראל עם מצבה פרטית לכל אחד, אולם לכל הפחות זכו לכך שזכרם אינו מש מאיתנו ובמעלות קדושים וטהורים יזהירו כזוהר הרקיע עד בוא עת תחיית המתים.

ראשי מרכז רבני אירופה, יחד עם הרב ישראל מאיר גבאי שיגרו ברכת תודה לנשיא הארגון הגרמני ESJF הרב יצחק שפירא, שהקים גדר בבתי הקברות של שלשת המקומות בהם נמצאו קברי אחים המוניים שמצבות הונחו עליהם השבוע. "מדובר במיזם חשוב שמסייע רבות בשמירה על המקומות הקדושים ליהדות, כאשר הגדר הנבנית סביב המתחם מונעת מפגעי הזמן ומפגעי המקומיים להתקרב ולחדור לאזור המגודר", ציינו הרב מרגולין, הרב גולדברג והרב גבאי.

בתוך כך מציינים ב'מרכז רבני אירופה' ובאגודת 'אהלי צדיקים' את הפעילות הענפה במחנובקה, שם הוקמו בשנים האחרונות אוהלים מעל קבריהם של הרה"ק רבי יצחק יואל מליניץ זי"ע [בן הרה"ק רבי גדליה מליניץ זי"ע בעל ה'תשואות חן'], ושל הרה"ק רבי יוסף מאיר ממחנובקה זי"ע. "המקום היה עמוס בעצים רבים שצמחו פרא מעל הקברים והפריעו מאד לכל המבקרים במקום", מספרים הרב גולדברג והרב גבאי, "לאחר עבודה מאמצת שנמשכה זמן רב, גזמנו את כל העצים והמקום קיבל צורה חדשה". 
 

הפניות נקראות ומועברות לטיפול אך ללא מענה אישי

השאירו לנו הודעה בטופס הבא:

שמות התורמים יוזכרו על ציון הבעל שם טוב זי"ע