Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

ההכנות האחרונות לקליטת האורחים במעזיבוז – חג השבועות תשפ"ג

מאות חסידים ואנשי מעשה יעשו את ימי החג והשבת בהתרוממות הנפש בצל קודש הקדשים | תפילת רבים מיוחדת תתקיים אי"ה בערב חג השבועות בציון המצוינת על ידי מניין תלמידי חכמים מופלגים ובראשות כ"ק גאב"ד מאקווא שליט"א | פעולות הקודש של אגודת 'אהלי צדיקים' גם בימי המלחמה מתקבלות בשבח ובתהילה בכל תפוצות ישראל

בצל שרטוט מפת המלחמה והתמקדות הצבא הרוסי במזרח אוקראינה: נשלמו ההכנות לקליטת האורחים הרבים הבאים למעזיבוז לעשות את חג השבועות בצילא דמהימנותא של בעל ההילולא הבעש"ט הק' זי"ע

התכונה הרבה וההיערכות המקצועית של אגודת 'אהלי צדיקים', לקראת קליטת מאות הבאים למעזיבוז בימים אלו, לרגל חג השבועות יומא דהילולא של אור שבעת הימים מרן הבעש"ט הק' זי"ע, הגיעה לישורת האחרונה ועברה לשלב המעשי, עם הכנת מתחמי האירוח וההסעדה ברוב פאר והדר, בהם יתארחו המוני הבאים מכל קצווי תבל להתעלות ולהתרומם בצל הקודש של בעל ההילולא, מייסד תורת ודרך החסידות.

השנה, ניכרת ההתרגשות הגדולה הן בקרב המוני הבאים והן בקרב העוסקים במלאכת הקודש במעזיבוז, לאחר שבשנה האחרונה היתה מעזיבוז ריקה לחלוטין בימים אלו של חג השבועות, בעקבות המלחמה הקשה שפרצה באוקראינה. "אנו מודים להשי"ת שזיכה אותנו לעבור בשלום ובבריאות את התקופה הלא-פשוטה הזו שהייתה כאן באוקראינה", אמר השבוע יו"ר אגודת 'אהלי צדיקים' הרב ישראל מאיר גבאי. "אחרי שאשתקד בחג השבועות תשפ"ב בקושי היו כאן שני מנייני יהודים שהצליחו להיכנס בדרך לא דרך לתוככי אוקראינה הסגורה, הרי שהשנה בחג השבועות תשפ"ג אנו זוכים בס"ד להגעתם של מאות מתפללים מכל מקומות מושבותיהם של כלל ישראל".

תפילת רבים מרוממת ומעוררת במיוחד תתקיים אי"ה ביום חמישי ה' סיון בשעות הצהריים, כאשר יעלו על ציון המצוינת מניין תלמידי חכמים מופלגים, חסידים ואנשי מעשה בעלי תורה ויראה, בראשות כ"ק גאב"ד מאקווא שליט"א שיפאר ויכבד את ימי החג והשבת בהדרת כבודו. למעמד התפילה יש התעניינות רבה בקרב המונים מהארץ ומחו"ל, המבקשים להיות בתוך רשימת השמות עליהם יתפללו ויעתירו שם אחר שם אותם יחידי סגולה שיזכו לעלות ולהשתטח על הציון הקדוש בערב יומא דהילולא רבה, להוריק ישועות והשפעות לכל יחיד בכלליות ובפרטיות.

שבועות אין מעזיבוז

בימים האחרונים, עם התמקדות הלחימה בעיקר במזרח אוקראינה על פני חבל דונבאס והעיר בחמוט, העלו כמה מוותיקי הנוסעים למעזיבוז מידי שנה לחג השבועות, את הרעיון הנועז להגיע גם השנה לחגוג את ימי החג בהתעלות ובהתרוממות בצילו הטהור של בעל ההילולא קדישא, אור שבעת הימים, מרן הבעל-שם-טוב הקדוש זי"ע.

כזכור, בשנת תש"פ, עת התפרצות מגפת הקורונה היתה בשיאה בימים אלו, התקיים מניין מצומצם של חסידים ואנשי מעשה שהגיעו למעזיבוז בדרכים עקיפות לחג השבועות. כך גם עתה מתארגנים מאות יהודים מרחבי ארץ הקודש, מאירופה ומארה"ב, להגיע למעזיבוז בכל מחיר ובכל מצב.

בהעדר טיסות ישירות לאוקראינה מחמת המלחמה, יש מגוון דרכי הגעה לאוקראינה על ידי נחיתה במדינה סמוכה, כמולדובה, רומניה, פולין והונגריה. הכניסה עצמה לתוככי אוקראינה עוברת בע"ה ללא קשיים ובעיות, והאורחים יקבלו אבטחה מסודרת ממעבר הגבול ועד ההגעה אל היעד במעזיבוז. וכמובן, גם בחזור ממעזיבוז ועד ההגעה אל מעבר הגבול לקראת הטיסה חזרה למחוז חפצם לחיים ולשלום.

במעזיבוז עצמה עמלים כאמור עסקני 'אהלי צדיקים' להכשיר את הקריה ואת חדרי האירוח לקליטת מאות האורחים שיבואו למעזיבוז החל מיום רביעי ד' סיון, ויישארו בעיר עד יום ראשון ח' סיון. על-פי הנתונים הקיימים כעת במשרדי 'אהלי צדיקים', ישהו במעזיבוז השנה בע"ה למעלה מ-200 יהודים מרחבי העולם, שיבואו לשהות בסמיכות מקום לציון המצוינת קודש הקדשים הבעל-שם-טוב זי"ע ביום היארצייט שחל בחג השבועות.

יצוין כי במעזיבוז שורר שקט ורוגע מוחלט מאימת המלחמה, היות ומעזיבוז ממוקמת באזור מרוחק מאד מזירת הקרב, והיא נחשבת בהחלט למקום בטוח בס"ד מפני המלחמה. בנוסף לכך, אגודת 'אהלי צדיקים' שכרה חברת אבטחה מקומית שהציבה שומרים חמושים בכל סביבות האזור במעזיבוז, כדי להגן ולאבטח כראוי את הפליטים היהודיים המגיעים למקום בכל עת, וכמובן את היהודים שיגיעו כעת לשהות במעזיבוז בימי החג הקרוב.

ציון המצוינת

מקום ציונו של הבעל שם טוב, היה מקום עלייה לרגל משך מאות בשנים עד מלחמת העולם השנייה, כאשר גם לאחריה בשנות השלטון הקומוניסטי, היו מגיעים לכאן יהודים בדרכים לא דרכים בכדי לפקוד את ציונו. הרב ישראל מאיר גבאי יו"ר אגודת 'אהלי צדיקים', שנמשך למקום מנוחתם של צדיקים כבר משחר נעוריו, החליט להרים את הכפפה ולהשיב למקום את כבודו האבוד, בהקימו מחדש את האוהל על ציונו הקדוש, ובבנותו בית מדרש ובית הכנסת אורחים לבאים להסתופף בצל הקודש.

עם השנים שוקמו וכוננו מחדש חורבות בית מדרשו של הבעש"ט הק' ותלמידיו ששוחזר במדויק כבימי קדם, עליו אמר הבעש"ט הק' כי הוא מכוון כנגד בית מקדש של מעלה. כן שופץ מהמסד ועד טפחות ברוב פאר והדר בית מדרשו של הרה"ק בעל 'אוהב ישראל' זי"ע מאפטא, שכיהן כרבה של העיירה וגם הוא טמון באוהל הקדוש. במקביל נגאלו בתים רבים בסביבת הציון אשר הוסבו למקומות לינה עבור האורחים הרבים.

בשנת תש"פ עת זרם המבקרים והמתפללים במעזיבוז פסק משמעותית בעקבות נגיף הקורונה שהתפשט מאד באוקראינה, ניצל הרב ישראל מאיר גבאי את ההזדמנות לעריכת שיפוצים נרחבים בכל מתחם בית החיים במעזיבוז, עם הרמת מאות רבות של מצבות שהיו מונחות בביזיון ובהזנחה מתחת לפני האדמה, כאשר חלקם הגדול היה כמעט ללא כיתוב קריא על המצבות.

במלאכת מחשבת ומדוקדקת שנמשכה שבועות ארוכים, פיקד הרב גבאי על המלאכה בזהירות וברגישות לכבודם של השוכנים בארץ, כאשר בסיומו של הפרויקט שינה כל המתחם את פניו וכפי שניתן לראות את מאות המצבות עומדות על תילן בכבוד הראוי להם, עם הגבהת בטון מעל פני הקרקע שתגן על שלמות המצבות מפני השלגים הכבדים בימות החורף. במהלך השיפוצים אף התגלו מצבות רבות של רבנים דגולים ואישים חשובים שנטמנו בבית החיים במעזיבוז ולא היה ידוע עליהם עד כה.

גולת הכותרת של השיפוצים במתחם בית החיים, היה השיפוץ היסודי שנעשה בתוך האוהל הקדוש של הבעש"ט הק' ותלמידיו, כאשר גם כאן במלאכת מחשבת וזהירה הורחבו המקומות בהם יוכלו המתפללים לעמוד ולהתפלל על הציונים הקדושים בהרחבת וביישוב הדעת. "אם לפני השיפוץ יכלו להיכנס אל תוך האוהל מקסימום שלושים מתפללים וגם זה בדוחק רב, הרי שכיום אפשר להכניס לתוך האוהל כמות כפולה ואף יותר מכך", מסכם הרב גבאי בסיפוק רב.

עולו ואתכנשו להילולא

לרגל חג השבועות העומד בפתח, היום המסוגל לדבוק בדרכו ובמשנתו של הבעש"ט הק' בעל ההילולא קדישא, צפויים להגיע אורחים רבים לעיירת הקודש מעזיבוז באוקראינה, ערש החסידות מקום מושבו ומנוחתו של מייסד דרכה הטהורה, הבעש"ט הק'. משתתפי הקבוצות והמתפללים הרבים יתארחו בבתי הארחה של 'אהלי צדיקים', שנערכו בעוד מועד והעמידו לרשות העולים את בתי הכנסת האורחים והמלון הכוללים חדרי לינה מפוארים, מטבח וחדרי אוכל גדולים בבניין 'היכל הבעש"ט' שהוקם גם הוא לתפארה על ידי 'אהלי צדיקים' הסמוך לציון הבעש"ט הק'.

בהכנסת האורחים המרכזית של אגודת 'אהלי צדיקים', מתקיימים בימים אלו שירותי אירוח מיוחדים לכל הפוקדים את המקום הקדוש, כאשר האגודה מתגברת את האש"ל במקום, באמצעות הגשת תקרובת וכיבוד לעולים על הציון הקדוש שהוקם מחדש ומתוחזק על ידי אגודת 'אהלי צדיקים' הפועלת במקום ללא לאות במשך כל ימות השנה. כמו-כן במהלך השבוע האחרון בוצעו שיפוצים נרחבים בכביש המוביל לקריית הבעש"ט במעזיבוז, עם סלילת דרכי גישה נאותים לקראת הגעת ההמונים למעזיבוז.

הפניות נקראות ומועברות לטיפול אך ללא מענה אישי

השאירו לנו הודעה בטופס הבא:

שמות התורמים יוזכרו על ציון הבעל שם טוב זי"ע