Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

תכונה והיערכות במזיבוז לקליטת עשרות האורחים שיבואו לשהות כמידי שנה בצילו של בעל ההילולא הבעש"ט הק' זי"ע

תקופה לא פשוטה עוברת על עשרות אלפי יהודי אוקראינה בחודשים האחרונים, מאז החליטה רוסיה לפלוש לתחומי אוקראינה בשלהי חודש אדר א' תשפ"ב. כבר למעלה משלשה חודשים בהם נאלצים המוני יהודים לעזוב את בתיהם ואת קהילותיהם בכל אתר ואתר, באחת ירד המסך על החיים היפים והמאירים בקהילות ישראל ברחבי אוקראינה היהודית, ומאז נעים ונדים הם במדינות זרות ברחבי אירופה, מצפים לישועה ומקווים לטובה.

מראה כללי של קריית הבעל שם טוב במזיבוז ממעוף הציפור
מראה כללי של קריית הבעל שם טוב במזיבוז ממעוף הציפור

כזכור, ביום ראשון לפרוץ המלחמה הקימה אגודת 'אהלי צדיקים' חפ"ק מיוחד במזיבוז, לעמוד לימינם של אלפי הגולים מבתיהם באין להם קורת גג להניח את ראשם בלילות ובימים. במהלך החודשים האחרונים התארחו במזיבוז למעלה מ-10,000 יהודים פליטים שנמלטו אל הרחובות ושמחו למצוא את חדרי האירוח במזיבוז מוכנים עבורם באדיבות חינם אין כסף, לצד ארוחות משביעות ומבושלות דבר יום ביומו לרווחתם ולהנאתם בימי צר ומצוק.

גם הקהילות היהודיות המרוחקות יותר מאזור מזיבוז זכו ליהנות ממוקד ההצלה הגדול של 'אהלי צדיקים', על ידי משלוחי מזון יומיים שיצאו מהמטבח הענק והמהודר במזיבוז אל הקהילות היהודיות שביקשו לקבל מזון וסיוע עבור הפליטים שהגיעו אליהם ועבור המקומיים שחייהם נעצרו בעקבות המלחמה. פעילות קודש זו ממשיכה ביתר עוז ושאת גם בימים אלו, כשבכל יום ויום יוצאים משלוחי מזון טריים ממזיבוז ומחולקים ברחבי אוקראינה הענקית, חינם אין כסף.

שבועות אין מעזיבוז

מעיין הבעש''ט
מעיין הבעש"ט

בימים האחרונים, עם התמקדות הלחימה בעיקר במזרח אוקראינה על פני חבל דונבאס ודונייצק, העלו כמה מוותיקי הנוסעים למזיבוז מידי שנה לחג השבועות, את הרעיון הנועז להגיע גם השנה לחגוג את ימי החג בהתעלות ובהתרוממות בצילו הטהור של בעל ההילולא קדישא, אור שבעת הימים, מרן הבעל-שם-טוב הקדוש זי"ע. כזכור, בשנת תש"פ, עת התפרצות מגפת הקורונה היתה בשיאה בימים אלו, התקיים מניין מצומצם של חסידים ואנשי מעשה שהגיעו למזיבוז בדרכים עקיפות לחג השבועות. כך גם עתה מתארגנים עשרות רבות של יהודים מרחבי ארץ הקודש, מאירופה ומארה"ב, להגיע למזיבוז בכל מחיר ובכל מצב.

בהעדר טיסות ישירות לאוקראינה מחמת המלחמה, יש מגוון דרכי הגעה לאוקראינה על ידי נחיתה במדינה סמוכה, כמולדובה, רומניה, פולין והונגריה. הכניסה עצמה לתוככי אוקראינה עוברת בע"ה ללא קשיים ובעיות, והאורחים יקבלו אבטחה מסודרת ממעבר הגבול ועד ההגעה אל היעד במזיבוז. וכמובן, גם בחזור ממזיבוז ועד ההגעה אל מעבר הגבול לקראת הטיסה חזרה למחוז חפצם לחיים ולשלום.

במזיבוז עצמה עמלים עסקני 'אהלי צדיקים' להכשיר את הקרייה ואת חדרי האירוח לקליטת עשרות האורחים שיבואו למזיבוז החל מיום חמישי ג' סיון, בפרט שבשנה זו יש להיערך לשלשה ימים של שבת ושני ימי חג השבועות. על-פי הנתונים הקיימים כעת במשרדי 'אהלי צדיקים', ישהו במזיבוז השנה בע"ה קרוב ל-150 יהודים מרחבי העולם, שיבואו לשהות בסמיכות מקום לציון המצוינת קודש הקדשים הבעל-שם-טוב זי"ע ביום היארצייט שחל בחג השבועות.

יצוין כי במזיבוז שורר שקט ורוגע מוחלט מאימת המלחמה, היות ומזיבוז ממוקמת באזור מרוחק מאד מזירת הקרב, והיא נחשבת בהחלט למקום בטוח בס"ד מפני המלחמה. בנוסף לכך, אגודת 'אהלי צדיקים' שכרה חברת אבטחה מקומית שהציבה שומרים חמושים בכל סביבות האזור במזיבוז, כדי להגן ולאבטח כראוי את הפליטים היהודיים המגיעים למקום בכל עת, וכמובן את היהודים שיגיעו כעת לשהות במזיבוז בימי החג הקרוב.

השליח הנכון במקום הנכון

בימים אלו הסמוכים לחג השבועות ולהילולת מייסד ומנחיל תורת החסידות הבעל-שם-טוב הקדוש זי"ע, המקום והזמן להזכיר ולציין את גודל מפעליו הברוכים של יו"ר אגודת 'אהלי צדיקים' הרב ישראל מאיר גבאי שליט"א, אשר זכה להיות השליח הנכון מן השמים לקומם ולכונן את קריית הבעל-שם-טוב במזיבוז כבר לפני 30 שנה, בהקימו לתפארה את הציון הקדוש ברוב פאר והדר עם האוהל ההדור מסביבו, את בתי הכנסת העתיקים של הבעש"ט הק' ושל הרה"ק ה'אוהב ישראל' זי"ע מאפטא, ואת חדרי האירוח של הכנסת האורחים ובנין בית הכנסת והמקווה הסמוכים, לרווחת מאות האלפים המגיעים למזיבוז משך כל ימות השנה.

אין זה סוד כי תקופה קשה עברה על אגודת 'אהלי צדיקים' בשנתיים האחרונות, מאז פרצה מגפת הקורונה בחודש אדר תש"פ. עיקר ההכנסות של האגודה מתבססות על האורחים הרבים המגיעים להתארח במלון 'הולינס' ובחדרי האירוח במזיבוז, אך בעקבות המגפה היו דרכיה של מזיבוז וסביבתה שוממות לחלוטין משך שנה שלימה, עם השלכות קשות מאד על קופת 'אהלי צדיקים' שהתרוקנה לגמרי מחוסר הכנסות קבועות.

במהלך חורף תשפ"א, עם דעיכת מגפת הקורונה בס"ד, החלה הפעילות הסדירה לחזור לשגרתה ושוב מילאו אלפי יהודים וחסידים את רחובות מזיבוז ברוב שמחה וחדווה. למרבה הצער, לא חלפה תקופה ארוכה עד שפרצה המלחמה באוקראינה ושוב נעדרים רגלי האורחים ממזיבוז, כשקופת 'אהלי צדיקים' שוב עומדת בפני שוקת שבורה בהעדר הגעת מתפללים לקברי הצדיקים.

עם זאת, במהלך כל התקופה האחרונה לא נח ולא שקט הרב ישראל מאיר גבאי שליט"א לרגע מפעילותו החשובה למען כבודם ומנוחתם של הצדיקים הטמונים ברחבי אוקראינה הגדולה, בלי להתחשב בגילו המבוגר ובקשיי הנסיעה בתקופת מלחמה. גם בימי ההפצצות הקשות בתחילת המלחמה, המשיך ר' ישראל מאיר לערוך את סיוריו הקבועים בקברות הצדיקים ולבדוק מקרוב האם המקומות הקדושים נשמרים כראוי ולא נשקפת להם סכנה.

רק בתקופה האחרונה הצליח ר' ישראל מאיר בכשרונו המבורך לחשוף שתי תגליות היסטוריות במולדובה, עם מציאת קבריהם של גדולים וצדיקים שלא היה ידוע מקום קברם, וכל זאת בעיצומה של המלחמה הקשה. זוהי ההזדמנות להוקיר ולהעריך את עשייתו הנפלאה בשליחות קודש ובברכת מרנן ורבנן גדולי וצדיקי הדור שליט"א, מתוך מסירות והתמסרות אין קץ לשימור זכרם וכבודם של מצוקי ארץ, הקדושים אשר בארץ המה.

הפניות נקראות ומועברות לטיפול אך ללא מענה אישי

השאירו לנו הודעה בטופס הבא:

שמות התורמים יוזכרו על ציון הבעל שם טוב זי"ע