Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

עיצומה של מלחמת רוסיה-אוקראינה: מסע מרגש 'בדמייך חיי' של עריכת בריתות היסטוריות ברחבי אוקראינה

כותב: יוסף מאיר האס

בהתרגשות רבה ובסיפוק רב מסכם העסקן הנמרץ הרב הלל כהן שיחי' מקייב, את המסע ההיסטורי 'בדמייך חיי' שהתקיים במהלך השבוע האחרון ברחבי אוקראינה, עם לא פחות מ-7 בריתות שהתקיימו לילדים ולמבוגרים בעיצומה של המלחמה. "בעוד דם הקרבנות נשפך כמים במזרח המדינה, זכינו לראות בעינינו את מסירות נפשם של יהודי אוקראינה הקטנים עם הגדולים, המוכנים לעשות הכל כדי להתקרב להשי"ת ולחסות תחת כנפי השכינה", מציין ר' הלל.

הכל התחיל מליל הסדר שהתקיים בבית הארחה במזיבוז ע"י 'אהלי צדיקים', בהשתתפות 200 יהודים פליטים שהגיעו מכמה מקומות ומחוזות, כמו חרסון, חרקוב, ניקולייב, דנייסק ועוד. "זכינו לערוך ליל סדר מרומם מאד עם הרבה רגשות מעורבים לאור המלחמה הקשה הניטשת במלוא עוזה", מספר ר' הלל ומציין לתהילה את הפעילות המקיפה של 'אהלי צדיקים' – בראשות הרב ישראל מאיר גבאי שליט"א – למענם של יהודי הפליטה מאז פרוץ המלחמה, כשאינם נחים לרגע בהפעלת המטבח בכל יום עם מתן ארוחות חינם וחדרי לינה אין כסף.

"בלילה השני ביקשתי מכל אחד שיקום ויספר מה עבר עליו בחודשי הלחימה, כשכל אחד משתף את הנוכחים בטרגדיות הקשות שעברו עליו, זה איבד את הוריו, זה איבד את ילדיו, זה איבד את ביתו וזה איבד את כל רכושו, וכמובן שכולם היו עדים לרגעים קשים של תופת איומה ומראות נוראים בשדה הקרב, ל"ע. היו אלו שעתיים בלתי נשכחות".

בנוסף לכך מספר ר' הלל: "לפני 'מה נשתנה' נכנסנו כולנו לתוך הציון הקדוש של הבעל-שם-טוב הקדוש הנמצא בסמיכות, וכולם שאלו 'מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות', שבכל השנים זכינו לשבת איש תחת גפנו ואיש תחת תאנתו בשלווה ובבטחה, לערוך את ליל הסדר ברוגע ובשמחה, ואילו 'הלילה הזה כולו מרור', כולם בלי יוצא מן הכלל נחשבים לפליטים הנודדים ממקום למקום למצוא מחסה מפני ההפגזות".

במהלך ליל הסדר השני, כשכל אחד פותח את ליבו ושופך את כל תכולתו בבכיות ובדמעות, עורר אותם ר' הלל כהן על החשיבות של קיום מצוות ברית מילה, אשר על ידה זוכים להיכנס בבריתו של אברהם אבינו ולהימנות על העם היהודי בשלימות, ואכן הדברים התקבלו על אוזניים קשובות. מיד אחרי חג הפסח הצליח הרב כהן לארגן שבע בריתות שהתקיימו במספר מקומות, כשהוא מגייס למשימה את המוהל הוותיק הרה"ג רבי שלמה גלבר שליט"א מבני-ברק, שהסכים לבוא ממרחקים אל תוך אוקראינה הבוערת, בהסתמכותו על הבטחת חז"ל כי שלוחי מצווה אינם ניזוקים.

מסע הבריתות התחיל בקרעסטיר, לשם הגיע הרב גלבר עם הרב כהן לברית מילה לנער מבוגר. משם המשיך המסע לצ'רנוביץ באוקראינה, שם התקיימו כמה בריתות נוספות לילדים קטנים וליהודי הקהילה, והמסע נחתם בברית הנרגשת שהתקיימה במזיבוז ליהודי בן 45 שהיה בליל הסדר במזיבוז וקיבל על עצמו עול תורה ומצוות בקיום מצוות ברית מילה מול ציון קודש הקדושים של הבעל-שם-טוב זי"ע.

"היתה זו ברית מאד מאד מרגשת", מציין ר' הלל ומדגיש את ההגדרה האישית שלו למסע הבריתות בשם 'בדמייך חיי': "זה בהחלט מרגש ומחזק לראות כי נצח ישראל לא ישקר וגם בעיצומה של מלחמה קשה, ישנם יהודים המבקשים להתקרב לבורא עולם ולקבל על עצמם עול מלכות שמים במסירות נפש, בפרט כשבמהלך הברית נשמעו שוב ושוב אזעקות עולות ויורדות מחמת ההפגזות באזור, והנה כאן ניצב לו יהודי שזכה להיכנס תחת כנפי השכינה בגיל מבוגר ומביע את מסירות נפשו למען שמו באהבה".

לאור ההצלחה הגדולה וההיענות הרבה מקרב יהודי הקהילות, מתכנן הרב הלל כהן שיחי' מבצע בריתות נוסף שיתקיים בע"ה לקראת חג השבועות, יום ההילולא של הבעל-שם-טוב הקדוש זי"ע. פרטים נוספים יבואו בהמשך בע"ה.

משלוחי מזון לכל הקהילות

בתוך כך, ממשיכים במשרדי 'אהלי צדיקים' לשלוח מוצרי מזון וארוחות משביעות מהמטבח הכשר במזיבוז לכל הקהילות היהודיות באוקראינה המבקשות להימנות על מקבלי משלוחי המזון ממזיבוז. בכל יום יוצאים רכבים מיוחדים עמוסים בכל טוב לכיוון מרכז אוקראינה ומערבה, לשמחתם ולרווחתם של היהודים הפליטים וגם אלו המקומיים שחלקם איבדו את פת לחמם בצוק העתים של המלחמה.

ביום שישי האחרון התקבלה פנייה בהולה מקהילת טרנופול שנמצאים אצלם עשרות יהודים פליטים שברחו מהמזרח ואין להם איך ובמה להכניס את השבת המתקרבת. למרות השעה המאוחרת, הזדרזו עסקני 'אהלי צדיקים' ושלחו בבהילות רבה רכב עמוס עם כל סעודות השבת ביד נדיבה, וכך זכו יהודי טרנופול לעשות את השבת ברוב שמחה וחדווה, גם בזמנים הקשים האלו.

במוצאי שבת התקבלה הודעה מטעם יהודי הקהילה, כי משלוחי המזון הגיעו דקות ספורות לפני כניסת השבת וגרמו למהפכה של ממש בקרב עשרות הפליטים היהודיים, שנוכחו לראות שוב ושוב את הערבות היהודית שאינה מוותרת על הרצון הטוב להיטיב עם הבריות בכל מחיר ובכל מצב.

הפניות נקראות ומועברות לטיפול אך ללא מענה אישי

השאירו לנו הודעה בטופס הבא:

שמות התורמים יוזכרו על ציון הבעל שם טוב זי"ע